سید عباس صالحی

سید عباس صالحی گفت: در جلسه هیئت دولت مبنای تصمیم گیری برای کاغذ این شد که همه آن چه در گمرکات است ترخیص شود، که ۶ تا ۱۰ هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایراسین، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران به موضوع کمبود ماه های اخیر کاغذ در بازار اشاره کرد و گفت: مسئله کاغذ که در چند ماه اخیر مطرح  شده است مسئله مهم همه کسانی است که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه مطبوعات در حال فعالیت هستند است.

صالحی با بیان اینکه دلایل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار است، گفت: همان طور که می دانید تولید ما در کاغذ بسیار اندک است. سه کارخانه کاغذ در کشور وجود دارد  که به طور اسمی ۱۷۰ هزار تن تولیدات دارند اما باید گفت تولیدات این کارخانه ها در سال ۹۶ حدود حدود ۱۰ هزار تن و در سال ۹۷ حدود ۲۰ هزار تن بوده است.

وزیر ارشاد اعلام کرد نیاز کاغذ ما در سال حدود ۴۰۰ هزار تن است و در ادامه گفت: سهم تولیدات ما بسیار اندک است بنابراین نیاز به واردات داریم و باید در بحث خودکفایی،  از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم.

وی افزود: بخش عمده ای از نیاز ما به کاغذ از راه واردات تامین می شود و از  ۴۰۰هزار تن کاغذ مصرف سالیانه، میزانی که در بخش نشریات و روزنامه ها  باتوجه به تیراژشان مورد نیاز است، حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن است.

صالحی در پاسخ به تصمیمات اتخاذ شده در دولت برای حل مشکل کاغذ اظهار داشت: در اوایل سال مطرح بود که آیا می‌توانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی را از کاغذ برداریم و به ارز نیمایی تبدیل کنیم یا خیر که همین امر تلاطم های در بازار کاغذ ایجاد کرد.مطرح شدن تصمیمات باعث شد کاغذهایی که به  گمرکات وارد  شده بودند  ترخیص نشوند.

وی افزود: گفت وگوهای مختلفی در دولت با تاکید مقام معظم رهبری مطرح شد که دو محور برای تصمیم گیری از آن بیرون آمد و موجب شد کاغذ مطبوعات و نشر با همان ۴۲۰۰ تومانی باشد.

صالحی در ادامه تصریح کرد: مبنای تصمیم گیری برای کاغذ این شد که همه آن چه در گمرکات است ترخیص شود که ۶ تا ۱۰ هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. همچنین حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت:  تعزیرات وزرات ارشاد کمیته ای تشکیل داده و به شکل جدی وارد میدان شده که مجموعه کسانی که ارز گرفته اند اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده اند اما توزیع شان مشخص نیست در این کمیته مورد بررسی قرار گیرند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =